Kompozycja „Madame” Libery - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Madame składa się z siedmiu rozdziałów podzielonych na mniejsze, tytułowane części, oraz z postscriptum.

Mimo iż jej kompozycja jest czytelna i przejrzysta, to i tak wielu miłośników upatruje w niej przyczynę popularności dzieła. Libera oparł ją na dwóch liczbach: 7 (symbol szczęścia, zakończenia jakiegoś zadania, np. stworzenie świata przez Boga w 7 dni; to także suma dwóch cyfr: 3 – symbol tego co męskie i związane z niebem oraz 4 - symbolu tego, co żeńskie i związane z ziemią) oraz 35 (symbol połowy ludzkiego życia; w powieści Madame wyjeżdża do Francji, bohater pisze powieść) i wokół trzech głównych motywów: gry na pianinie, gry w szachy i wędrówki po górach, które stanowią swoiste akordy w tej „muzycznej” kompozycji.

Do utworów muzycznych upodabnia Madame także zastosowanie polifonii (wielogłosowość widoczna także w Zbrodni i karze Dostojewskiego czy Nocach i dniach Dąbrowskiej), refrenów (w powieści często przewijają się słowa a było to tak…, rozpoczynające jakąś dygresję), co w konsekwencja sprawia, że powieść jest godna polecenia:
Libera stworzył jednoosobowy, wewnętrzny świat młodzieńca, znakomicie przekazując to, co przekazać po prostu chciał. Bawi czytelnika i wodzi go na pokuszenie, każąc niecierpliwie czekać na "Godota i jego cień"
(O. Byrska, "Madame" czy femme fatale? - Antoni Libera, Magazyn kobiet kreatywnych „Kreatura.net”).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie
2  Proza środowiskowa (np. mały realizm)
3  Poezja metafizycznaKomentarze: Kompozycja „Madame” Libery

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: