„Los utracony” - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W tym baraku w każdej sali były prawdziwe łóżka (pojedyncze!), oddzielna pościel, stał stół i krzesła, w kącie znajdował się żelazny piec, w którym palił się ogień. Nad drzwiami wisiał głośnik, z którego rozchodziły się rozkazy, wydawane dla wszystkich sal. Jedzenie było dosyć dobre w porównaniu z tym w innych miejscach.

Salą, na której leżał Gyrgy, opiekował się pielęgniarz Pietka. Palił w piecu, mył podłogę, poprawiał chorym pościel, przynosił basen do łóżka. Spał na sali razem z nimi, co wieczór mówił im dobranoc, a rano dzień dobry, podawał zupę, prowadził karty chorobowe pacjentów, które podczas obchodu przeglądał lekarz naczelny.

Wszystko to, czego świadkiem był Gyrgy w tym szpitalu sprawiło, że pomyślał, że to jakiś żart, zaczął się jeszcze bardziej bać. Jeszcze w Oświęcimiu słyszał o takich miejscach, gdzie najpierw karmią, a później wycinają człowiekowi wszystkie organy...

Tymczasem Pietka z uśmiechem nosił go na rękach codziennie do ambulatorium zabiegowego, gdzie kładł na stół, a lekarz robił mu nowe nacięcia na biodrze, wyciskał ropę, wkładał gazę w środek rany, smarował maścią… chłopiec krzyczał wniebogłosy.

Chorych odwiedzali znajomi z innych baraków. Do Pietki co wieczór przychodzili na pogawędkę pielęgniarze z innych sal: Polak Zbyszek i Czech Bogusz, którego szczególnie lubił Gyrgy (przynosił mu chleb i konserwy mielone).

Nadeszła wiosna. Chłopiec pomału powracał do zdrowia, rany się goiły, zaczął wstawać z łóżka, chodzić. Pewnego dnia zapanowało ożywienie i bieganina. Słychać było warkot motorów, wystrzały z karabinów, szczekanie psów. Z głośnika popłynął rozkaz: wszyscy esesmani mieli natychmiast opuścić obóz. Jeszcze długo słychać było odgłosy bitwy, w końcu zapanowała cisza. Z megafonu na cały obóz rozeszła się wiadomość w kilku językach, że wszyscy są wolni, że obóz został wyzwolony!

Gyrgy opuszczając obóz był ubrany inaczej, niż kilka lat wcześniej, gdy został w nim zamknięty. Na nogach miał zielone wełniane spodnie armii amerykańskiej i buty na gumowych podeszwach nie do zdarcia, tors ozdabiał mu wełniany sweter, a twarz przed słońcem chroniła czapka z daszkiem. Cały dobytek zgromadził w amerykańskim worku wojskowym: dwa koce, zapasowa bielizna i konserwy z porzuconego magazynu esesmańskiego.

Wydawało się, że jest zdrowy, lecz gdy naciskał dowolny punkt swojego ciała, długo na nim pozostawał ślad po wklęśnięciu, jakby wkładał palec w ser. Zawładnęło nim przerażenie, gdy po wyzwoleniu po raz pierwszy zobaczył w lustrze swoją twarz. Była pokryta zmarszczkami, pamiętał ją inną! Jakby tego było mało, utykał na chorą nogę.

Gyrgy wraz z innymi wyzwolonymi ruszył w drogę powrotną do domu. Jechali trochę ciężarówką z amerykańskim żołnierzem, potem pociągiem, statkiem, szli piechotą. Sypiali gdzie popadło. Ludzie spotykani po drodze pytali, czy wracają z obozu koncentracyjnego, czy naprawdę były tam komory gazowe i krematoria…

Bohater po długiej drodze dotarł w końcu do Budapesztu. W tramwaju zaczepił go młody, czarnowłosy, postawny, mężczyzna z zapytaniem, skąd wraca. Gdy odparł, że z niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym był przez ostatni rok, dziennikarz demokratycznego pisma zadał kolejne pytanie: czy bohater chciałby zrelacjonować swoje przeżycia, aby świat się dowiedział o piekle obozów. Na koniec rozmowy mężczyzna dał Gyrgy’emu swój adres.

Po dotarciu do domu okazało się, że w mieszkaniu bohatera mieszkali teraz obcy ludzie. Od państwa Fleischmannów dowiedział się, że jego ojciec zmarł w obozie w Mauthausen, macocha wyprowadziła się i wyszła za mąż za pana Süto, który uratował majątek, ukrywał ją w ciężkich czasach i otoczył opieką. Jedyną bliską mu osoba była teraz matka. Przez cały ten czas kobieta przychodziła do sąsiadów i pytała, czy jej syn nie wrócił.

Gyrgy natychmiast poszedł do domu rodzicielki.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie lektury - Kamień na kamieniu
2  Internet
3  Cenzura (prewencyjna i represyjna)Komentarze: „Los utracony” - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2010-02-09 14:08:46

Czy ktoś posiada może jakieś opracowanie do tej książki, ale odpowiednie do wpisania w bibliografie do matury. Jeśli mogę wiedzieć to na jakim materiale bazowała autorka tego artykułu?
Streszczenia książek
Tagi: