Współczesna nauka - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W drugiej połowie dwudziestego wieku ludzkość poczyniła niesamowity postęp cywilizacyjny. Można powiedzieć, że na oczach jednego pokolenia dokonywały się rzeczy, o których jeszcze nie dawno nikt nawet nie śnił. Dość powiedzieć, że ludzie, którzy ekscytowali się pierwszym lotem braci Wright w 1903 roku za niewiele ponad sześćdziesiąt lat byli świadkami lądowania człowieka na księżycu!

Nie postęp, a wręcz skok cywilizacyjny dokonał się w każdej dziedzinie nauki, medycyny, techniki, komunikacji, transportu, co przełożyło się na polepszenie jakości ludzkiego życia, a także jego wydłużenie. Na przestrzeni zaledwie sześćdziesięciu lat od zakończenia drugiej wojny światowej człowiek poczynił krok naprzód, jakiego chyba sam się nie spodziewał.

Myśląc o wynalazkach, które zmieniły nasze życie na pierwszym miejscu można postawić komputer. Już w 1947 roku w USA powstała pierwsza elektroniczna maszyna licząca o nazwie ENIAC. Chociaż jej możliwości były dużo mniejsze niż te, którym dysponują dzisiejsze zwykłe kalkulatory, ten pierwszy komputer zajmował całe dwa pomieszczenia laboratoryjne, a podstawę jego działania stanowiła ogromna liczba żarówek. Co ciekawe, aby naprawić ENIACA, który psuł się codziennie po kilka razy, naukowcy wchodzili do wewnątrz maszyny i używali drabin, aby dosięgnąć do uszkodzonych części. Kolejne wynalazki przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych jak tranzystory, obwody czy dyskietki spowodowały, że komputery stały się nieco mniejsze, mniej awaryjne, a przede wszystkim zdolne do wykonywania większej ilości operacji. Przełomowym odkryciem dla rozwoju tych urządzeń było opracowanie układu scalonego w 1958 roku. Następnym krokiem milowym było wynalezienie mikroprocesora w 1971 roku. Z czasem zaczęto wykorzystywać je do kontrolowania produkcji w fabrykach i nadzorowaniu transportu. Komputery w postaci zbliżonej do tych, które znamy dziś pojawiły się w 1983 roku jako maszyny biurowe. Z czasem, między innymi dzięki programom operacyjnym, trafiły do domów.

Najśmielszym i najbardziej spektakularnym wyczynem ludzkości w dwudziestym wieku jest bezsprzecznie podbój kosmosu. Loty dookoła planety bez lądowania stały się możliwe już w 1949 roku, od tamtej pory celem dla człowieka stało się wyniesienie się na orbitę okołoziemską. Samoloty odrzutowe, które przekraczały barierę dźwięku, a także samoloty pionowego startu pozwalały mieć nadzieję, że lot w kosmos jest tylko kwestią czasu. Czynnikiem stymulującym rozwój astronautyki była „zimna wojna”, czyli wyścig zbrojeń pomiędzy USA i ZSRR.

Rosjanie jako pierwsi umieścili na orbicie sztucznego satelitę Sputnik 1 w 1957 roku. Dwa lata później udało się im wysłać bezzałogową rakietę w kierunku Księżyca. Także sowieci jako pierwsi wysłali człowieka w kosmos. Pierwszym kosmonautą w 1961 roku był Jurij Gagarin. Jednak to Amerykanie postawili jako pierwsi stopę na Księżycu. W 1969 roku na naturalnym satelicie Ziemi wylądowała rakieta Apollo, a na jej pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin, którzy zatknęli flagę USA na kraterowej powierzchni tego ciała niebieskiego. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte upłynęły pod znakiem umieszczania na orbicie okołoziemskiej kolejnych satelitów (wojskowych, meteorologicznych i telekomunikacyjnych), stacji kosmicznych, teleskopów czy sond. Zainteresowanie naukowców zajmujących się eksploracją kosmosu skupiło się na najbliższych planetach, czyli Marsie i Wenus.

Druga połowa dwudziestego wieku to również czas ekspansji i rozwoju telewizji, jako naczelnego medium masowego. Czarno-białe odbiorniki były popularne w państwach Zachodu, a zwłaszcza w USA, jeszcze przed wojną, lecz w latach pięćdziesiątych rozpoczął się proces, w efekcie którego niemal w każdym domu stoi dziś telewizor. Pierwsze eksperymentalne programy nadawane w kolorze pojawiły się w 1950 roku, oczywiście w USA. Kilka lat później obywatele Stanów Zjednoczonych zapomnieli już o czasach czarno-białych przekazów. Wkrótce, bo w 1953 roku amerykańscy technicy udoskonalili odbiorniki, przystosowując je do emitowania dźwięku stereofonicznego. Podobnie jak w przypadku komputerów, czynnikiem stymulującym rozwój telewizji było wynalezienie układu scalonego w 1958 roku. W latach sześćdziesiątych możliwe stało się odbieranie programów telewizyjnych za pomocą anteny satelitarnej. Satelita Telstar umożliwił powstanie telewizji międzykontynentalnej. Kolejne kroki w kierunku popularyzacji domowych zestawów elektronicznych poczynili Japończycy. To oni opracowali model magnetowidu oraz wideokaset na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Również w latach siedemdziesiątych zaczął rozwijać się rynek gier telewizyjnych. Lata osiemdziesiąte to okres płyt kompaktowych i mikroprocesorów, które położyły podwaliny pod opracowanie popularnych dzisiaj odtwarzaczy DVD i telewizji cyfrowej.

Rozwój technologiczny odcisnął się trwale w medycynie. Tworzenie sztucznych organów stało się faktem, kiedy już w 1952 roku amerykańscy lekarze opracowali pierwszą zastawkę serca. Nauki medyczne bardzo szybko wprowadzały w życie osiągnięcia fizyków i chemików, czego przykładem było zastosowanie izotopów i promieniowania w lecznictwie, również na początku lat pięćdziesiątych czy ultradźwięków w połowie tej dekady. Przełomowym wydarzeniem, które zapoczątkowało nieznaną dotąd gałąź nauki było odkrycie struktury DNA w 1953 roku, dzięki czemu powstała genetyka. Wkrótce w chirurgii wykorzystano wiązkę laserową i opracowano model respiratora, co miało wielkie znaczenie dla poprawy skuteczności leczenia i operowania najcięższych przypadków. Wielkim ułatwieniem stała się również tomografia komputerowa, wprowadzona w 1982 roku. Genetyka stała się najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną nauk medycznych, czego najlepszym efektem było sklonowanie owieczki Dolly w 1999 roku przez brytyjskich naukowców.

Nie sposób wymienić wszystkie osiągnięcia nauki z drugiej połowy dwudziestego i początku dwudziestego pierwszego wieku. Jedno jest jednak pewne, postęp, który dokonał się na oczach zaledwie kilku pokoleń wciąż trwa i pozwala mieć nadzieję, że prowadzi nas w dobrym kierunku.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Los utracony” - streszczenie
2  Wartości artystyczne Innego świata
3  Krystian LupaKomentarze: Współczesna nauka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: