Jackson Pollock i ekspresjonizm abstrakcyjny - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Amerykanin Jackson Pollock (ur. 28 stycznia 1919 roku, zm. 11 sierpnia 1956 roku) to główny przedstawiciel, a właściwie twórca, nurtu określanego mianem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Już za życia cieszył się sławą wybitnego artysty. W 1945 roku ożenił się z malarką Lee Krasner, która wywarła znaczny wpływ na jego twórczość. Zmarł w wieku czterdziestu czterech lat w wypadku samochodowym.

W 1930 roku przeprowadził się z Kalifornii do Nowego Jorku, gdzie studiował na Art Students League pod okiem Thomasa Harta Bentona, który zaszczepił w Pollocku zamiłowanie do ekspresjonizmu. Po ślubie z Krasner, małżeństwo zamieszkało na Long Island, a ich dom zamienił się w pracownie znaną jako Pollock-Krasner House and Studio. Właśnie tam opanował do perfekcji technikę malarską, dzięki której przeszedł do historii sztuki.

Od 1936 roku fascynowały go płynne farby. Na początku lat czterdziestych zaczął eksperymentować rozlewając je na płótna, tworząc abstrakcyjne kształty. W ten sposób powstało pierwsze ze słynnych jego arcydzieł Mężczyzna i kobieta. Po przenosinach do własnego studia układał płótna na podłodze i z góry oblewał je farbami służącymi do malowania ścian. W swojej technice posługiwał się również palcami, twardymi pędzlami, ich trzonkami lub patykami. Jego oryginalną technikę znawcy sztuki określili mianem action painting (w Polsce nazywaną malarstwem gestu). Dzięki niej Pollock mógł bezpośrednio dosłownie przelewać na płótno stan swojej duszy i wizje. Poprzez nakładanie farby z dowolnej strony jego dzieła wydają się być trójwymiarowe.

Poprzez swoją technikę Pollock odszedł od wielowiekowej zachodniej tradycji używania pędzla i specjalnych farb. Sprzeciwił się również używaniu jedynie ręki i nadgarstka do tworzenia obrazu, malując praktycznie całym ciałem. Jak sam mawiał:
Moje obrazy nie powstają na sztalugach. Wolę przeciwstawić płótno twardej ścianie lub podłodze. Potrzebuję czuć opór twardej powierzchni. Na podłodze czuje się swobodniej. Czuję, że jestem bliżej, jestem częścią obrazu. Dzięki temu mogę chodzić wokół niego, pracować z czterech stron i dosłownie być w obrazie.
W innym wywiadzie natomiast Pollock powiedział: Kiedy jestem w swoim obrazie, nie jestem świadom tego, co robię.

Wielką inspiracją dla artysty były indiańskie malowidła, meksykańscy muraliści oraz surrealistyczny automatyzm. Stanowczo
zaprzeczał jakoby jego dzieła były wynikiem przypadku. Twierdził, że każdy ruch, każde chlapnięcie farbą wynikało z jego intencji i wizji, którą się kierował. Jego technika była połączeniem ruchu ciała, fizycznych właściwości farby, siły grawitacji oraz zdolności płótna do nasiąkania. Była więc mieszaniną czynników kontrolowanych i tych, nad którymi nie można zapanować.

Najsłynniejsze dzieła Pollocka pochodzą z lat 1947-1950. W 1949 roku dzięki czterostronicowej poświęconej mu wkładce w opiniotwórczym magazynie „Life” stał się osobą niezwykle popularną. U szczytu kariery był uważany za największego amerykańskiego malarza w dziejach. Z początkiem lat pięćdziesiątych Pollock porzucił technikę malarską, która uczyniła z niego niemal gwiazdę.

Prace malarza wykonane po 1951 roku były znacznie ciemniejsze. Stworzył nawet kolekcję obrazów malowanych czarną farbą. Po tym doświadczeniu powrócił jednak do żywych kolorów. Na jego płótnach zaczęły się jednak pojawiać określone kształty, zamiast abstrakcji. Bez wątpienia jego styl stał się znacznie bardziej komercyjny. Jego obrazy cieszyły się wielkim zainteresowaniem galerii i prywatnych kolekcjonerów, dlatego tworzył ich bardzo dużo na zamówienie. W wyniku presji, pod jaką się znajdował, a także osobistych frustracji, popadł w głęboki alkoholizm.

Początkowo nadawał swoim obrazom konkretne tytułu, ale gdy zauważył, że odbiorcy wpatrują się w nie w poszukiwaniu konkretnych kształtów odszedł od tego. Z czasem zaczął po prostu numerować swoje dzieła. Zarówno według niego, jak i jego żony, numery były neutralne, a dzięki nim ludzie patrzyli na obrazy w poszukiwaniu czystego malarstwa, a nie określonej treści.

W 1955 roku Pollock nie malował już niema wcale. Alkoholizm doprowadził go do stanu zupełnej niemocy twórczej. Zginął w wypadku samochodowym 11 sierpnia 1956 roku prowadząc pod wpływem alkoholu. Śmierć poniosła wówczas również Edith Metzger siedząca obok niego. Pollock na zawsze zmienił historię malarstwa ustanawiając nowe trendy w sztuce.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie
2  Problematyka utworu "Słoń" Sławomira Mrożka
3  Proza emigracyjnaKomentarze: Jackson Pollock i ekspresjonizm abstrakcyjny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: