„Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po nabożeństwie Wojtyła rozpoczął rozmowę z młodym flamandzkim księdzem, któremu wyjaśnił, że przyczyna fascynacji komunizmem młodych Belgów wynika z ich nieznajomości problemu i konsekwencji tego poglądu. Na poparcie swojej tezy opowiada o rozruchach podczas trzeciomajowych uroczystości, gdy milicja zaatakowała wiernych. Dopiero po wysłuchaniu historii Polaka Flamand wyznał, że dopiero teraz rozumie, dlaczego rodaków Wojtyły dotknęły widma hitleryzmu i komunizmu. Powód tego ujrzał w sile Polaków, którzy jako nieliczni potrafili znieść taki ogrom zła.

5.


W tej części mowa o wycieczce Karola i Stanisława do Subiaco, miejsca w którym znajdowała się pustelnia św. Benedykta. Polacy odwiedzili ascetyczną grotę założyciela najpotężniejszej średniowiecznej rodziny zakonnej, w której spędzał on lata na intymnej modlitwie. W czasie zwiedzania Subiaco Starowieyski relacjonuje drogę św. Benedykta do piastowania funkcji opata klasztoru w Vicovaro, która miała bardzo humorystyczny wydźwięk. Otóż św. Benedykt, znany ze swojego pustelniczego trybu życia, został poproszony przez tamtejszych mnichów o zwierzchnictwo. Klerycy liczyli, że ewentualny przełożony będzie tak zajęty modlitwą, że oni zaznają trochę innych uciech. Stało się oczywiście inaczej - nowy opat postawił bardzo rygorystyczne warunki. Bojąc się surowości św. Benedykta, mnisi podali mu kielich z zatrutym winem! Na szczęście puchar pękł, gdy asceta przeżegnał go i już miał wypić. Po tym incydencie gość opuścił klasztor.

Na zakończenie piątej część I rozdziału autor przytacza słowa Karola Wojtyły: Trzeba tak sobie życie urządzić, żeby wszystko Boga chwaliło.

6.

W tym rozdziale mowa o postaci, która wywarła wielki wpływ na życie i charakter Karola Wojtyły – krawcu mieszkającym w Krakowie Janie Tyranowskim. Mimo posiadanych kwalifikacji, zdecydował, że nie zostanie urzędnikiem, lecz – tak jaj ojciec – zajmie się szyciem. Dzięki takiemu wyborowi miał więcej czasu na prowadzenie uduchowionego życia i realizowanie swojego planu służenia Bogu. Podczas wojny, gdy coraz więcej księży było aresztowanych, Tyranowski przejął na siebie część ich obowiązków i prowadził swego rodzaju katechezy dla młodych ludzi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Madame”
2  Znaczenie motta „Medalionów”
3  Inny świat - znaczenie epiloguKomentarze: „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-21 15:04:48

Idealna książka na wieczór, po około minucie czytania zasypia się tak głębokim snem, że nawet wystrzał z armaty nie obudziłby czytelnika. Nie wiem co za ułomna osoba zatwierdziła to jako lekturę
Streszczenia książek
Tagi: