Meksyk - polska emigracja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Meksyk stał się emigracyjną ojczyzną Mrożka. W 1990 roku razemzurodzoną w malowniczym państwie żoną Susaną Osorio-Mrożek osiedlił się na ranczu Epifania. Choć zapowiadał, że to przeprowadzka na stałe, spełniły się prorocze słowa Stanisława Lema:
Kiedy Mrożek osiadł wMeksyku, coś zaczęło lecieć znieba. Przebudziły się wulkany ipopiół znich zaczął osypywać się na rancho Mrożków.


Mrożkowie zdecydowali się na powrót. Po powrocie do kraju i zamieszkaniu w Krakowie, mimo iż nie lubi udzielać wywiadów, zawsze chętnie odpowiada na pytania o jakość życia wMeksyku. Trzeba zacząć od spojrzenia zlotu ptaka – odpowiedział w jednym z nich. Swoją decyzję o wyjeździe z Polski motywował chęcią sprawdzenia samego siebie. Gdy pada kwestia czy się udało, skromnie kwituje:
Kiedy byłem młodszy, nieustannie się nad tym zastanawiałem. Ale teraz znaczenie pytań: "po co się żyje idlaczego" wyblakło ze względów biologicznych. Gdy ma się siedemdziesiąt lat, pytania owłasną tożsamość przestają już być tak istotne jak kiedyś. Poza tym są to sprawy bardzo osobiste.


6 maja 2008 roku Sławomir Mrożek ponownie zdecydował się opuścić kraj "na zawsze" i osiąść w Nicei na południu Francji. Pytany dlaczego, odpowiada, że czas odpocząć, a tam klimat bardziej temu sprzyjający. Swoje zapowiedzi spełnił miesiąc później - 6 czerwca 2008 roku - wylatując z lotniska w Balicach. Jak zaznaczył, wyjeżdża raczej na stałe, ale przecież odkąd Polska jest w Europie, "można jeździć tam i z powrotem".

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Underground - trzeci obieg
2  Nowomowa
3  Radio „Wolna Europa”Komentarze
artykuł / utwór: Meksyk - polska emigracja    Tagi: