Andy Warhol - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Naprawdę nazywał się Andrew Warhola, był synem emigrantów ze Słowacji. Urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburgu, zmarł 22 lutego 1987 roku w Nowym Jorku. Przeszedł do historii głównie jako malarz i filmowiec. Był kluczową postacią ruchu artystycznego określanego mianem Pop-artu.

Od dziecka cierpiał na rzadkie schorzenie układu nerwowego potocznie określane pląsawicą, objawiające się niekontrolowanymi ruchami i pigmentacyjnymi zmianami skóry. Z czasem stał się hipochondrykiem i nabawił się lęku przed lekarzami i pielęgniarkami.

Studiował sztukę projektowanie użytkowe na Carnegie Institute of Technology w Pittsburgu. W 1949 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie szybko rozpoczął karierę zawodową jako ilustrator prasowy i reklamowy. W latach pięćdziesiątych zyskał sławę dzięki oryginalnym kolorowym tuszowym rysunkom sławiącym pewną markę butów. Z czasem zatrudnił go szef wydawnictwa muzycznego RCA Records jako projektanta okładek płyt winylowych.

W 1962 roku w Los Angeles miała miejsce pierwsza oficjalna wystawa prac Warhola. W tym samym roku odbyła się również nowojorska prezentacja dzieł artysty. Zaprezentował na niej dzieła, które do dziś uważa się za absolutny kanon pop-artu (m.in. Marilyn Diptych, 100 Soup Cans, 100 Coke Bottles, 100 Dollar Bills). Większość ze stworzonych przez niego prac w latach sześćdziesiątych odnosiła się do ikon amerykańskiej kultury masowej. Na jego obrazach pojawiały się wówczas puszki zupy fasolowej „Campbell”, butelki „Coca-Coli” czy twarze Marilyn Monroe, Elvisa Presley’a, Troy’a Donahue czy Elizabeth Taylor. Poza tym często wykorzystywał wycinki z gazet, dzięki czemu na jego obrazach pojawiały się zdjęcia grzybów atomowych, krzeseł elektrycznych czy starć obrońców praw człowieka z policją. W tym czasie pracował we własnym studio, które nazwał „The Factory” (Fabryka). Zgromadził wówczas wokół siebie towarzystwo awangardowych artystów, pisarzy i muzyków. Swoje obrazy tworzył metodą sitodruku, a te szybko przyniosły mu rozgłos i opinię kontrowersyjnego twórcy i członka bohemy.

W 1968 roku Warhol przeżył zamach na swoje życie. Strzeliła do niego inna artystka Valerie Solanas. W porównaniu z burzliwymi i udanymi latami sześćdziesiątymi, następna dekada upłynęła malarzowi znacznie spokojniej. Warhol poszukiwał nowych bogatych patronów dla swojej sztuki, dlatego namalował portrety takich osób jak: Liza Minnelli, John Lennon, Mick Jagger, Diana Ross, Brigitte Bardot czy Michael Jackson. W 1973 roku namalował też podobiznę chińskiego przywódcy Mao Zedonga. Warhol nie ukrywał, że jego motywacją była chęć zysku. Uważał, że sztuka to dobry interes.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Dywizjon 303 - historia oddziału
2  Nawiązania do „Wesela” Wyspiańskiego w Szewcach
3  Krystian LupaKomentarze
artykuł / utwór: Andy Warhol    Tagi: