„Ten obcy" - recenzja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” od ponad pięćdziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Historia Zenka Wójcika, tytułowego „obcego”, wzrusza i jednocześnie zmusza czytelnika do zatrzymania się i zastanowienia nad tak istotnymi wartościami w życiu człowieka, jak: przyjaźń, rodzina, miłość, zaufanie, lojalność i zdolność do niesienia pomocy innym. Na pierwszy plan utworu zdecydowanie wysuwa się postać Zenka – nieszczęśliwego chłopca, którego życie zmusza do ucieczki z domu i poszukiwań wujka, z którym wiązał nadzieję na lepsze jutro. Jego pojawienie się na wyspie staje się przygodą dla czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, lecz jednocześnie uświadamia im, jakie mają szczęście wychowując się w szczęśliwych i kochających domach. Pomagają mu, chronią go i przełamują jego nieufność. Przede wszystkim jednak ofiarowują mu to, co najcenniejsze – swoją przyjaźń i zrozumienie.

Irena Jurgielewiczowa stworzyła doskonałą powieść psychologiczną o młodzieży i dla młodzieży. Największym walorem utworu nie jest wartka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zagadek i przygód. Tego czytelnik nie znajdzie w „Tym obcym”. Znajdzie tu świetne kreacje bohaterów, pozna świat ich emocji i zrozumie, co powinno być dla niego najważniejsze. Dzieło pisarki nie tylko wzrusza, lecz jednocześnie niesie ze sobą głębsze przesłanie – uświadamia, że w drugim człowieku zawsze można odnaleźć dobro i sprawić, że zacznie się uśmiechać.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Niemców w dramacie Kruczkowskiego
2  Postmodernizm
3  Nawiązania do „Wesela” Wyspiańskiego w SzewcachKomentarze
artykuł / utwór: „Ten obcy" - recenzja    Tagi: