Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

„Ten obcy" - recenzja

Powieść Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy” od ponad pięćdziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Historia Zenka Wójcika, tytułowego „obcego”, wzrusza i jednocześnie zmusza czytelnika do zatrzymania się i zastanowienia nad tak istotnymi wartościami w życiu człowieka, jak: przyjaźń, rodzina, miłość, zaufanie, lojalność i zdolność do niesienia pomocy innym. Na pierwszy plan utworu zdecydowanie wysuwa się postać Zenka – nieszczęśliwego chłopca, którego życie zmusza do ucieczki z domu i poszukiwań wujka, z którym wiązał nadzieję na lepsze jutro. Jego pojawienie się na wyspie staje się przygodą dla czwórki przyjaciół: Uli, Pestki, Mariana i Julka, lecz jednocześnie uświadamia im, jakie mają szczęście wychowując się w szczęśliwych i kochających domach. Pomagają mu, chronią go i przełamują jego nieufność. Przede wszystkim jednak ofiarowują mu to, co najcenniejsze – swoją przyjaźń i zrozumienie.
Irena Jurgielewiczowa stworzyła doskonałą powieść psychologiczną o młodzieży i dla młodzieży. Największym walorem utworu nie jest wartka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zagadek i przygód. Tego czytelnik nie znajdzie w „Tym obcym”. Znajdzie tu świetne kreacje bohaterów, pozna świat ich emocji i zrozumie, co powinno być dla niego najważniejsze. Dzieło pisarki nie tylko wzrusza, lecz jednocześnie niesie ze sobą głębsze przesłanie – uświadamia, że w drugim człowieku zawsze można odnaleźć dobro i sprawić, że zacznie się uśmiechać.

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: „Ten obcy" - recenzja  • „Ten obcy" - Klasistka (hql {at} o2.pl)
    Ksiazka jest ciekawa, nie raz mogłabym ją czytać. "Największym walorem utworu nie jest wartka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, zagadek i przygód. Tego czytelnik nie znajdzie w „Tym obcym”. Znajdzie tu świetne kreacje bohaterów, pozna świat ich emocji i zrozumie, co powinno być dla niego najważniejsze. " Tak, tak. Znalazłam tu to.
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies