Streszczenie Pięknych dwudziestoletnich
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Książka składa się z siedmiu tytułowanych rozdziałów, z których każdy to osobna historia z życia autora. Hłasko przedstawia w nich z właściwą dla niego nutką ironii i sarkazmu, nonszalanckiego zdystansowania, ale i ogromnej erudycji, fakty i wydarzenia ze swojego życia.

Osobliwy pamiętnik rozpoczyna wpis z lutego 1958 roku, gdy Hłasko wysiada na lotnisku Orły z samolotu z Warszawy, a kończy jego wyjazd z Izraela.

Na ponad dwustu stronach znajdziemy zarówno historię młodego chłopca i jego krótkiej edukacji, pierwszą pracę – stanowisko pomocnika kierowcy w firmie przewozowej, jak i opis krótkich, ale niezwykle dynamicznych pierwszych doświadczeniach reporterskich.

W rozdziale Sznurowadełka, paseczek, krawacik opisał na przykład epizod wydalenia z liceum ogólnokształcącego przez kuratorium, które – sugerowane opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej (uczeń nie nadaje się do szkoły o profilu humanistycznym), przeniosło go do placówki o profilu handlowym. Jak pokazały późniejsze miesiące, problemy z matematyką okazały się na tyle poważne, że młody Marek zrezygnował z nauki w wieku zaledwie 16 lat. Nie pomogła przeprowadzka do Wrocławia i zapisanie się do szkoły wieczorowej o profilu rzemieślniczym – Hłasko ukończył edukację na poziomie szkoły podstawowej.

Ważnym momentem w jego życiu było zawiązanie pierwszych przyjaźni. Gdy grał na pozycji środkowego napastnika w klubie sportowym, poznał Tadka Mazura i „Kape”, razem chodzili na mecze. Niestety, szybko wyrzucono ich z klubu za grę w pokera. Tadek wkrótce trafił do więzienia, a Hłasko z „Kape” zajęli się bandytyzmem i kradzieżami.

Słodkie chwile nieróbstwa przerwał przymus pracy, który objął nieuczącego się Marka, gdy skończył 16 lat. Rozpoczął pracę jako pomocnik w firmie Paged w bazie Bystrzyca Kłodzka. Choć wstawał o 4 rano, a pracę przy rozładunku kończył o 22, to i tak kierownik zmiany zarzucał mu, że nie wyrobił normy. Bojąc się oskarżenia o sabotaż gospodarczy i więzienia, Hłasko sam odszedł.

Po przeprowadzce do Warszawy zatrudnił się w firmie Metrobudowa jako ładowacz. Po awansie na stanowisko zaopatrzeniowca zaczął czerpać pewną przyjemność z życia na własny rachunek.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

Czytaj dalej: Piękni dwudziestoletni - streszczenie

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Piękni dwudziestoletni


  Dowiedz się więcej
1  Egzystencjalizm
2  „Piękni dwudziestoletni” - problematyka
3  Londyn - polska emigracjaKomentarze
artykuł / utwór: Streszczenie Pięknych dwudziestoletnich    Tagi: